Sirle Sommer-Kalda, Põhjarannik, 30.09.2023
Järgmise aasta augusti viieks päevaks saab Narva-Jõesuu legendaarsest Mereranna puhkekodust suvelavastuse "Hungerburg2024" tegevuspaik.
"Hungerburg2024" viitab Narva-Jõesuu esimesele nimele ja see pole ei teatrifestival ega muusikafestival ega kunstifestival. Pigem kõik koos. "Igaüks saab valida, millest osa saab, kogemus on erinev," kirjeldab Tartu Uus Teater tulevast suvelavastust.
Valikus on lavastused, filmid, näitused, kontserdid, privaatsed sessioonid ja avalikud installatsioonid. Kõik on loodud viieks päevaks ühte toimumispaika − Mereranna puhkekodusse, mis on viimastel aastatel olnud suletud. Samas on see üks mastaapsematest puhkeasutustest, mis nõukogude perioodil Narva-Jõesuusse rajati.
Üleliiduline värav kuurorti
Kompleksi rajamine sai alguse 1962. aastal, kui Narvas paiknevale salastatud sõjatehasele Baltijets eraldati Narva-Jõesuus maatükk puhkekodu rajamiseks. Eraldatud krunt oli kuurortasulas kõige kesksemas ja elitaarsemas asukohas − linnapargi merega piirnevas osas kummalgi pool kuursaali juurest algavat peapromenaadi, mis kannab praegu Hahni tänav nime.
Hoone esimese korpuse asemel paiknes enne II maailmasõda üks kuurordi visiitkaarte hotell Villa Capriccio − Narva kunagise linnapea ja Narva-Jõesuu kuurordi rajaja Adolf Hahni kodu.
Mererannast kujunes üleliidulise tähtsusega puhkeasutus. Muinsuskaitse spetsialist Madis Tuuder nimetab seda üleliiduliseks väravaks Narva-Jõesuu kuurorti. Praegu on Mereranna hoone üks väheseid peaaegu autentsel kujul säilinud kunagisi puhkerajatisi Narva-Jõesuus.
"Hungerburg2024" toimub nii esimeses korpuses, basseinikorpuses, Hahni tänaval korpuste vahel kui ka rannas.
Teater kogub Narva-Jõesuu mälestusi
"Hungerburg2024" lavastust ette valmistades kutsub Tartu Uus Teater üles jagama oma mälestusi, lugusid, fotosid, pilte, ajaleheartikleid, reklaame või muid materjale Mereranna puhkekodust ja Narva-Jõesuus puhkamisest või puhkajatest.
"Ei ole oluline, kas lugu on sinu, sinu ema või vanaema oma. Sama hästi sobib ka isa ja vanaisa. Sõber ja kauge sugulane on ka ok. Oluline pole ka suhe Mererannasse. Võid selles loos olla lapselaps, kelle vanaema sai tuusiku, puhkajatele kinolaval lauluprogrammiga esinenud laps või Paradise diskoklubis tantsu vihtunud noor. Võid olla ka lihtsalt jutustaja. Või korravalvur, kes peo lõpetas," seisab üleskutses.
Eriti oodatud on igasugune pildimaterjal.
Suvelavastus "Kremli ööbikud" tõi kahel suvel − 2018. ja 2019. aastal − Kreenholmi ligemale viiskümmend tuhat inimest. Kas "Hungerburg2024st" loodate samasugust publikumagnetit?
See on vaatenurga küsimus. Kui "Kremli ööbikutega" oli soov saada aasta vaadatuimaks lavastuseks, siis seekord mitte, formaat on teine. "Kremli ööbikuid" vaatas korraga 2000 inimest ja nii palju kordi.
Seekord me ei tee midagi nii pompöösset, kuid teeme midagi sama seniolematut enese jaoks. "Hungerburg2024" on kobarlavastus. See tähendab, et koosneb paljudest iseseisvatest osadest, millest tuleb publikul teha ise valik ja komplekteerida oma nn festival. On kolm täiemõõdulist lavastust, on kolm rännaklavastust, on installatsioone, näitusi, kontserte ja muudki. See on nagu sanatoorium, kus saab ise panna kokku oma paketi.
Kui mõelda "Kremli ööbikute" menule aga selle külje pealt, mismoodi see siseturismi elavdajana välja kukkus, siis kindlasti tahaks kõike seda uuesti teha: tuua teatripublik siia piirkonda ja näidata, millised unustatud kohad, vaimustavad inimesed ja rikas elu siin on. Need, kes tulevad meiega, võiks jääda käima ka hiljem, meieta.
Kuidas Narva-Jõesuu üldse teatri huviorbiiti jõudis?
Narva-Jõesuu ja just Mereranna puhkekodu oli fookuses juba aastaid, õigupoolest leidsime selle isegi enne "Kremli ööbikuid". Kuid senini polnud õiget ideed, kuidas sellega toimetada. Lihtsalt teha sanatooriumis lavastust, mis toimub sanatooriumis − see on kuidagi lihtne. Me siis teeme palju väiksemaid asju, mis kokku annab ühe suure. Ja teemaks on ka puhkamine, kuid mitte ainult.
Mereranna puhkekodu puhul võib näha natuke sarnasusi Kreenholmiga − mõlemad ajahambast puretud ja omaaegse hiilguse sümbolid.
Jah, nad paigutuvad mõlemad meie samalaadsete projektide ritta. Kreenholmile eelnes näiteks veel Tapa raudteejaamas (ja enne rongides) toimunud sügisene-talvine lavastus ning Raadi lennuväljal keset eimidagit (enne ERMi ehitust) toimunud suveprojekt.
Kui on sobiv projekt, siis selline koht mängib palju kaasa. Kuhugi kaugele lagunevasse hoonesse sõita teatrit tegema pole mõistlik, kui ruumid lavastuses kaasa ei mängi. Loodame parimat, tulge vaatama!